İbrahim Kalın: Körfez ülkelerinin Mazlum Kobani hamleleri karşılıksız kalmayacak

İbrahim Kalın 'Bazı Körfez ülkelerinin Mazlum Kobani ile görüşüp, Türkiye'ye karşı kullanma arayışında olduklarını görüyoruz, bunlar karşılıksız kalmayacak' dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

İşte Kalın'ın açıklamaları:

- (İdlib) "Saldırıların bir an önce durmasını, bunun yeni bir ateşkesle hayata geçirilmesini bekliyoruz. Rus tarafından da temel beklentimiz bu. Muhataplarımıza mutabakatın, sivillerin korunması, siyasi sürecin hayata geçirilmesi için gerekli adımları atmalarını söylüyoruz."

- (Rejimin saldırılarının durdurulması) "Aksi halde hem İdlib mutabakatı ihlal edilmiş olacak, hem İdlib'de yeni bir insani kriz ortaya çıkacak hem Türkiye'ye dönük yeni bir göç dalgası ortaya çıkacak hem de orada, rejimin girmesi halinde yeni sivil katliamlar yaşanacak."

- (Doğu Akdeniz) "Doğu Akdeniz'de Türkiye'yi hesaba katmayan hiçbir planın hayata geçmesi mümkün değildir."

"KÖRFEZ ÜLKELERİNİN HAMLELERİ KARŞILIKSIZ KALMAYACAK"

- "Bazı Körfez ülkelerinin Mazlum Kobani ile görüşüp, Türkiye'ye karşı kullanma arayışında olduklarını görüyoruz, bunlar karşılıksız kalmayacak. Uluslararası toplum Hafter'e çok net mesaj vermeli. Hafter saldırılarını durdurmazsa çok daha kanlı bir iç savaşın yaşanması kaçınılmaz."

- (Değerli konut vergisi) "Bir yıllık erteleme söz konusu olabilir."

ABD ve RUSYA'YA PYD UYARISI

- "ABD ve Rusya'nın YPG/PYD terör örgütüyle çeşitli ilişkilere girdiğini gözlemliyoruz. Sınırlarımıza dönük hareketlilik olursa karşısında dururuz."

"LİBYA'DA MEŞRU HÜKÜMETİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

- (Libya) "Uluslararası toplumun tanıdığı meşru hükümetin yanında yer almaya, onları desteklemeye devam edeceğiz. Libya halkını kendi başına bırakamayız. Beklentimiz ve çabamız Libya'da çatışmaların bir an önce durması, ateşkesin BM çatısı altında derhal ilan edilmesi herkesin nisan ayındaki pozisyonuna geri dönmesi ve siyasi müzakere yolunun bir an önce açılmasıdır."

"LİBYA HALKININ YANINDA OLMAMIZI GEREKTİREN ADIMLAR ATILIR"

- (Libya tezkeresi) "Libya hükümetinin ve halkının yanında olmanın gerektirdiği adımları atmaktan sarfınazar etmeyiz."

"RUSYA DAHİL, HAFTER'E VERİLEN DESTEK..."

- (Hafter'e destek) "Rusya dahil olmak üzere Hafter'e askeri desteğin verilmesi oradaki sürece katkı sunmamaktadır."

- (ABD Kongresi'ne) "Yaptırım diliyle, tehditlerle Türkiye'yi hizaya getirmek gibi beyhude çabanın içerisinde olmasınlar, kimseye yararı olmaz."

"KANAL İSTNABUL DEVLET PROJESİDİR"

- (Kanal İstanbul) "Türkiye için yapılabilir, İstanbul için önemli bir projedir. 'Yaptırmayız' tarzı yaklaşımların sonuç vermediğini gördük. Muhalefetin 'yaptırırım yaptırmazsın' meselesine getirmesi çok garip. Kanal İstanbul bir devlet projesidir, belediye ya da siyasi parti projesi değildir. İlgili kurumlar çalışmalarını sürdürüyor."

- (Boğazlar Sözleşmesi) "Montrö'yü tartışmaya açmayız. Montrö Boğazlar Anlaşması, Türkiye'ye boğazlar konusunda tam yetki veren bir anlaşmadır."

- (Togo Kuleleri) "Bizim için önemli olan iddiaların en kısa sürede aydınlatılması, bir ihlal, suç varsa gereğinin yargı makamlarınca yapılmasıdır."

BAE'Lİ YETKİLİLER MAZLUM KOBANİ'YEL GÖRÜŞMÜŞTÜ

Aralık ayının başında, içerisinde Mazlum Kobani'nin (Ferhat Abdi Şahin) de bulunduğu PYD/YPG/PKK'lı bir heyet BAE'ye gitmişti. Olay Arap basınında yer aldığında, bu ziyaret öncesinde, PYD/YPG/PKK'lı bir başka heyetin de Riyad'a gittiği belirtilmişti.

YPG adına Suudi Arabistan'a 'resmi' olarak ilk kez gerçekleştirilen ziyarette, PKK'ya bağlı Deyrizor Yerel Meclisi Başkanı Hasan Yusuf başkanlığında Arap ağırlıklı bir heyetin bulunduğu kaydedilmişti.

Yerel kaynaklar, görüşme konularının 'silah ve para yardımı' ile 'bazı Arap aşiretlerin PKK'nın yanında yer almaya ikna edilmesi' olduğunu dile getirdiği, ziyaretin ABD'nin talebi üzerine gerçekleştiği ifade edilmişti.

TÜRKİYE MAZLUM KOBANİ'Yİ KIRMIZI BÜLTENLE ARIYOR

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Ekim ayında yaptığı açıklamada Suriye uyruklu ‘Mazlum Kobani' kod adlı terörist Ferhat Abdi Şahin için kırmızı bülten çıkarıldığını duyurmuştu.

24 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gurbetteki Erzurum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gurbetteki Erzurum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Gurbetteki Erzurum, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (216) 492 36 36
Reklam bilgi