Chp’nin türkiye İş bankasındaki hisseleri hazineye aktarılmalıdır

Kırk yıldır iktidar yüzü göremeyen CHP, İş Bankası’ndaki hisseleri sayesinde büyük bir ekonomik gücü elinde tutuyor.

Büyütmek için resme tıklayın

 

 

ANA muhalefet partisi CHP, diktatörlükle yönetilen ülkelerdeki kimi örnekler dışında dünyada örneği olmayan “banka sahibi parti” hüviyeti ile bir kez daha tartışmaların odağında. Tek parti dönemi kalıntısı bir uygulamanın CHP’nin umursamaz tavrıyla bugün de ısrarla devam ettirilmesi ortaya garip durumlar çıkartıyor.

 

EN BÜYÜK ÖZEL BANKA

 

İş Bankası’nın 2014 Yılı Faaliyet Raporu’ndaki bilgiler, iki kurumun arasındaki hisse ilişkisinden CHP’nin büyük kazanımlar elde ettiğini gösteriyor. Verilere göre, İş Bankası yurt içindeki bin 333 şubesi ile özel bankalar arasındaki en büyük şube ağına; toplam 6 bin 290 yurt içi bankamatik ile de sektördeki en geniş ATM ağına sahip bulunuyor. İş Bankası, 237,8 milyar TL aktif büyüklüğü ile Türkiye’nin en büyük özel bankası olurken, CHP’nin payına bu aktiflerden 68,7 milyar lira düşüyor. Yine, 29,3 milyar TL’lik öz kaynak sahibi olan İş Bankası, özel bankalar içinde bu alanda da birinciliği elinde tutarken, CHP de, 8,4 milyar liralık bir öz kaynağı kontrol ediyor. Bu durum bütün ülkede CHP’lilerin dışında herkesi rahatsız ediyor ve büyük bir adaletsizliğin olduğuna inanılıyor.

 

CHP’NİN KÂRI 972 MİLYON LİRA

 

Verilere göre, İş Bankası’nın 2014 yılı toplam kredi hacmi 155,3 milyar TL olarak gerçekleşti. Bir başka ifadeyle CHP’de geçen yıl 44,8 milyar liralık kredi kullandırtmış oldu. İş Bankası, 2014 yılında 133,5 milyar TL de mevduat toplayarak özel bankalar arasında mevduat lideri oldu. CHP de böylece, mevduatta 11,8 milyar liralık bir pay elde etti. Bankanın 2014 net kârı ise 3,4 milyar TL olarak gerçekleşti. Böylece CHP, İş Bankası’ndaki yüzde 28,9’luk hissesi karşılığında net kârdan 972 milyon lira pay aldı.

 

CHP’NİN ‘İŞ’ KAZANCI

 

İş Bankası’nda yüzde 28,9’luk hissenin sahibi. Bankanın aktif büyüklüğünün 68,7 milyar TL’si CHP’ye ait.8.4 milyarlık öz kaynağı yönetiyor. 2014’te net kârdan 972 milyon lira pay aldı.  Yönetim kurulunda 3 üyesi bulunuyor.

Devlet Arşivleri Genel Müdürü Ünal, bazı basın yayın organlarında yer alan "Atatürk'ün vasiyetinin kaybolduğu" yönündeki iddiaların ardından, Atatürk'ün Dolmabahçe'de 5 Eylül 1938'de kendi el yazısıyla kaleme aldığı ve ancak özel izinle açılabilen, ısı ve nem koşullarının uygun olduğu bir kasada muhafaza edilen vasiyetnamenin orijinalini AA muhabiriyle paylaştı.

AOÇ İLE İLGİLİ MADDE YOK

Ünal, 1989 yılında kendilerine teslim edilen vasiyetnamenin kurumda titizlikle muhafaza edildiğini ancak bu belgenin Atatürk Orman Çiftliği ile ilgili herhangi bir madde ihtiva etmediğini belirtti.

"ARAŞTIRMAYA AÇIKTIR"

Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğüne intikal eden her arşiv belgesinin, titizlikle kayıt altına alındığını ve bu belgelerin herhangi bir şekilde kaybolması veya tahrifinin söz konusu olamayacağını vurgulayan Ünal, şöyle konuştu:

"Atatürk'ün 5 Eylül 1938 tarihli Dolmabahçe'deki vasiyeti, Başbakanlık Bakanlar Kurulu Sekreterliği tarafından Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğüne 17 Mart 1989'da teslim edilmiştir. Devlet Arşivleri Genel Müdürü tarafından teslim alınan bu belgeler; ilgili başkanlığa teslim edilerek kurum arşivi çelik kasalarında günümüze kadar güvence altında saklanmıştır. Atatürk'ün vasiyeti; Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünün Cumhuriyet Arşivi Kataloglarında: fon no: 30 10 0 0 ve yer numarası: 269, dosya gömleği no: 808, sıra no: 1 olarak araştırmaya açıktır."

"EN ÖZEL KOŞULLARDA KORUNUYOR"

Kurumda bulunan vasiyetnamede, mahkeme tarafından talep edilen ve davaya konu olan Atatürk Orman Çiftliği'ne ilişkin herhangi bir ifadenin yer almadığını kaydeden Ünal, "Haberlerde zikredilen ve Genel Müdürlüğümüze 1989 yılında teslim edilmiş Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün mirası, bize intikal ettiği günden bu yana en özel koşullarda gerektiği gibi korunuyor" ifadesini kullandı.

VASİYETİN İÇERİĞİ

Cumhuriyet Arşivi'nde yer alan 5 Eylül 1938'de Mustafa Kemal Atatürk'ün el yazısıyla kaleme aldığı vasiyetnamenin içeriği ise şöyle:

"Malik olduğum bütün nukut ve hisse senetleriyle Çankaya'daki menkul ve gayrimenkul emvalimi Cumhuriyet Halk Partisi'ne atideki şartlarla terk ve vasiyet ediyorum: Nukut ve hisse senetleri, şimdiki gibi, İş Bankası tarafından nemalandırılacaktır. Her seneki nemadan, bana nisbetleri şerefi mahfuz kaldıkça, yaşadıkları müddetçe, Makbule'ye ayda bin, Afet'e 800, Sabiha Gökçen'e 600, Ülkü'ye 200 lira ve Rukiye ile Nebile'ye şimdiki yüzer lira verilecektir. Sabiha Gökçen'e bir ev de alınabilecek ayrıca para verilecektir. Makbule'nin yaşadığı müddetçe Çankaya'da oturduğu ev de emrinde kalacaktır. İsmet İnönü'nün çocuklarına yüksek tahsillerini ikmal için muhtaç olacakları yardım yapılacaktır. Her sene nemadan mütebaki miktar yarı yarıya, Türk Tarih ve Dil kurumlarına tahsis edilecektir.”

Atatürk’ün nukut (nakitler) ve hisse senetlerini terk ve vasiyet ettiği CHP 1980 ihtilaliyle diğer partilerle birlikte kapatılmıştır. Dolayısıyla diğer partilerin mal varlıkları nasıl devlet hazinesine geçti ise CHP’nin de mal varlığı tamamen hazineye geçmiştir. 1980 ihtilali sonrasında kurulan CHP tüzel kişilik olarak yeni bir partidir. Atatürk’ün kurduğu CHP’si değildir. Eski CHP’nin mal varlıklarının yeni CHP’ye verilmesi hukuksuzdur. O zaman diğer partilerinki de verilmeliydi. CHP’nin bu bankadaki mal varlığı hazineye aktarılmalı ve geliri bütün partilere oy oranları dâhilinde taksim edilmelidir.

 

 

29 Ara 2019 - 08:36 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gurbetteki Erzurum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gurbetteki Erzurum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gurbetteki Erzurum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gurbetteki Erzurum değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Gurbetteki Erzurum, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (216) 492 36 36
Reklam bilgi