Fransa'da yeni yılın ilk ayı, 'içkisiz ay' ilan edildi

Fransa'da alkol bağımlılığıyla mücadele dernekleri, hükümetin kendilerine destek vermemesine rağmen yeni yılın ilk ayını 'İçkisiz Ocak' ilan etme kararı aldı.

Fransa'da alkol bağımlılığıyla mücadele dernekleri, hükümetin kendilerine destek vermemesine rağmen yeni yılın ilk ayını 'İçkisiz Ocak' ilan etme kararı aldı.
Yaklaşık 20 derneğin çağrısına, alkol bağımlılığıyla mücadelede uzman doktorlar da destek verdi.

euronews Türkçe'nin haberine göre; ülkede alkol kaynaklı ölümleri önleme kampanyası çerçevesinde yeni yılın ilk ayının 'İçkisiz Ocak' ilan edilmesi planı için önce devletten yardım talep edilmişti.

Şarap üreticilerinin baskısı üzerine Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un bu planı desteklemekten vazgeçmesine tepki gösteren dernekler ve alkol bağımlılığıyla mücadele eden doktorlar bu kez kendi başlarına 'İçkisiz Ocak' ilan etti.

FRANSA'DA YILDA 41 BİN ÖLÜM
ALKOL TÜKETİMİ YÜZÜNDEN

Dernekler yaptıkları ortak açıklamayla, ülkedeki alkol üreticilerinin yoğun lobisi ve baskısı üzerine geri adım atan Macron'u eleştirdiler.

Alkol bağımlılığıyla mücadele derneklerine göre, içki tüketimine son verilmesi sayesinde 15 bini kanser olmak üzere her yıl 41 bin ölümün önüne geçilebilir.

Fransa Ulusal Tıp Akademisi, aşırı alkol tüketiminin çocuklarda zeka geriliği ve kadınlara yönelik şiddet konusunda da 'önemli bir faktör' niteliğinde olduğunu ileri sürüyor.

Şarap üreticileri dernekleri ise ülkede en çok tüketilen içki olarak bilinen şarabın, "Fransızlar için bir yaşam tarzı" ve "kültürel kimlik olduğu" gerekçesiyle bu tür sınırlamaların anlamsız olduğu görüşü dile getiriyor.

31 Aralık 2019 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gurbetteki Erzurum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gurbetteki Erzurum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Gurbetteki Erzurum, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (216) 492 36 36
Reklam bilgi