Yüzyılın Dayatması Ankara ve İstanbul'da Protesto Edildi

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul konsolosluğu önünde bir araya gelen binlerce Kudüs sevdalısı, ABD’nin hain planına sert tepki göstererek, Filistin’in ebedi başkentinin Kudüs olduğunu haykırdı. AGD’nin tertiplediği ABD ve Siyonist İsrail rejiminin protesto edildiği eyleme Memur-Sen, İHH İnsani Yardım Vakfı, Hamas sözcüsü, Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) ve birçok STK katıldı.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

TURHAN: KUDÜS İSLAM’INDIR

AGD ve Milli Gençlik Vakfı (MGV) Genel Başkanı Salih Turhan, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği önünde gerçekleştirdiği konuşmada, Kudüs’ten vazgeçmeyeceklerini kaydetti. İsrail diye bir devleti tanımadıklarını dile getiren Turhan, İsrail’in terör ile eşdeğer olduğunu vurgulayarak, “Erbakan Hoca’nın dediği gibi ABD İsrail’i çok seviyorsa gitsin onlara Amerika’dan toprak versin. Biz Hz. Ömer’in ahvadıyız, biz Selahaddin’in torunlarıyız. Kudüs’ün bir karışını dahi vermeyiz. Kimse bizden Filistin’den vazgeçmemizi beklemesin. Kudüs İslam’ındır! Kudüs’ün doğusunu başkent yapacaklarmış. Kudüs’ün güneyini, kuzeyini, doğusunu ve batısını hiç kimseye vermeyiz. Bu topraklar bizlere emanettir” şeklinde konuştu.

SİYONİST İSRAİL ANCAK GÜÇTEN ANLAR

“Tüm dünya biliyor ki ABD, Afganistan’dan Irak’a, Suriye’den Libya’ya İslam coğrafyasını kana boyayan seri bir katildir” diyen Turhan, şunları kaydetti: “Aynı ABD’nin Siyonist işgalin ilk günlerinden beri terör şebekesi İsrail’i kanatları altına aldığını herkes görüyor. ABD’nin ipi ile kuyuya inilmez ve Siyonist İsrail ancak güçten anlar.”

“GELİN İSLAM BİRLİĞİNİ KURUN”

Basın açıklamasında sivil toplum kuruluşları adına açıklama yapan Yeni Bir Dünya İş Adamları Derneği Genel Başkanı Selman Esmerer, “İnşallah sizin buradaki ilk tepkiniz, İstanbul’dan dalga dalga Türkiye’ye, oradan da İslam coğrafyasına yayılacak ve bu Siyonistler, bu eli kanlı teröristler, Müslümanların ne olduğunu göreceklerdir. Eğer dünyada barış isteniyorsa, eğer dünyada huzur isteniyorsa, çek elini Trump, çek elini Netanyahu Filistin’den. Bu karar bütün İslam coğrafyasına açılmış bir savaştır. İslam ülkeleri liderlerine sesleniyoruz. Gelin İslam Birliği’ni kurun” diye konuştu.

MÜSLÜMANLAR FİLİSTİN’E DUYARSIZ KALAMAZ

ABD İstanbul Başkonsolosluğu önünde grup adına basın açıklaması yapan Anadolu Gençlik Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Yunus Genç ise, “Müslümanlar, dünyanın neresinde olursa olsunlar Filistin meselesinde, Kudüs meselesinde ve Mescid-i Aksa konusunda asla duyarsız kalamazlar. Müslümanlara rağmen Filistin’le, Kudüs’le ve Mescid-i Aksa ile ilgili alınan tek taraflı kararlar hiçbir zaman çözüme yönelik olmayacaktır. Müslümanların Filistin’deki ve Mescid-i Aksa’daki işgali kabul etmeleri asla ve asla mümkün değildir. İsrail’in işgal ettiği topraklardan çıkmadan bölgede barış sağlanamayacak” ifadelerini kullandı.

ÜMMET OLMA BİLİNCİNE VARMALIYIZ

Protesto açıklamasına telekonferansla bağlanan Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Abdullah Sevim, “1967 yılında bir Yahudi yerleşimci, Mescid-i Aksa içerisinde bulunan Kıble Mescidi’nde yangın çıkartıyor. Bunun üzerine bu tarihlerde, İsrail başbakanı olan Golda Mair, diyor ki, ‘Sabaha kadar gözlerime uyku girmedi. Bekledim ki, dünyanın dört bir yanından Müslümanlar İsrail’e saldıracaklar. Fakat sabah oldu. En ufak bir hareketle bile olsa karşılaşmadığımızı gördüm. Ve ondan sonra başımı rahat yastığa koydum. Çünkü inandım ki, İslam ümmeti uyuyor.’ Esasında İslam ümmeti bir olsaydı. O Yahudi yerleşimci böyle bir şeyi yapmaya cesaret edemezdi” ifadelerini kullandı.

“DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ, TESLİM OLMAYACAĞIZ”


Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistinlilerin bu hain planını akamete uğratmak için var güçleriyle çalışacağına dikkati çekerek, “Kudüs’süz Filistin devleti kabul edilemez” dedi. “Diz çökmeyecek ve teslim olmayacağız” diyen Abbas, Hamas ile Gazze’de bir toplantı düzenlenmesi konusunda anlaştıklarını açıkladı. İşgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinli liderlerle bir araya gelen Abbas, burada yaptığı açıklamada, “Trump’ın bu saçma sözlerini duyduktan sonra ‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak adlandırılan sözde planına bin kere hayır diyoruz” ifadesini kullandı.

Trump, Beyaz Saray’da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile düzenlediği ortak basın toplantısının ardından Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Açıklamasında, “Daima İsrail devleti ve Yahudi halkının yanında olacağım. Onların emniyet ve güvenliğini ve kendi tarihi vatanlarında yaşama haklarını güçlü şekilde destekliyorum. Artık barış zamanı!” ifadelerini kullanan Trump, kendi planına göre İsrail devletinin sınırlarının öngörüldüğü bir de harita paylaştı. Mevcut işgal durumunu “meşru sınırlar” olarak kabul eden haritaya göre, İsrail toprağı olarak gösterilen bölgeler sarı renkte belirtilirken, İsrail’in işgali altındaki 15 işgal yeri de İsrail toprağı olarak ifade edildi.

Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak gösterildiği haritada, “gelecekteki Filistin devleti” ibaresiyle de başkenti Kudüs’ün doğusundaki bir bölge olarak belirlenen Filistin devletinin toprakları turkuaz renkte gösterildi.

KUDÜS’SÜZ FİLİSTİN DEVLETİ OLMAZ!


Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistinlilerin bu hain planını akamete uğratmak için var güçleriyle çalışacağına dikkati çekerek, “Kudüssüz Filistin Devleti kabul edilemez” dedi. “Diz çökmeyecek ve teslim olmayacağız” diyen Abbas, Hamas ile Gazze’de bir toplantı düzenlenmesi konusunda anlaştıklarını açıkladı. İşgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinli liderlerle bir araya gelen Abbas burada yaptığı açıklamada, “Trump’ın bu saçma sözlerini duyduktan sonra ‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak adlandırılan sözde planına bin kere hayır diyoruz” ifadesini kullandı. Abbas, “Diz çökmeyecek ve teslim olmayacağız. Komplolar ve sözde barış planı başarısızlığa ve yok olmaya mahkûmdur. Bunun bağlayıcılığı olmayacak. Halkımız bu planı tarihin çöplüğüne atacak” dedi.

Kudüs’ü İsrail’e verecekler. Plan Kudüs’ü İsrail’in “bölünmez başkenti” sayarken, gelecekteki Filistin devletinin başkenti olarak da Burak Duvarı’nın dışında kalan Kudüs’ün kenar mahallelerindeki bir bölgeyi gösteriyor.

“NETANYAHU HAYAL GÖRÜYOR”


HAMAS sözcüsü Hazim Kasım, Netanyahu’nun Gazze’nin silahsızlandırılmasıyla ilgili sözlerinin bir “kuruntu”dan ibaret olduğunu, “Direniş gruplarının elindeki silah meşrudur. Bu silahla halkımızı savunuyoruz” ifadesini kullandı.

HAMAS Hareketi, Gazze’deki Filistin direniş gruplarının elindeki silahların meşru olduğunu, bu silahlarla Filistin halkını savunduklarını belirtti. Hamas sözcüsü Hazim Kasım, Netanyahu’nun Gazze’nin silahsızlandırılmasıyla ilgili sözlerinin bir “kuruntu”dan ibaret olduğunu belirterek, “Direniş gruplarının elindeki silah meşrudur. Bu silahla halkımızı savunuyoruz” ifadesini kullandı. Kasım, Filistin halkının, İsrail’i tüm Filistin topraklarından çıkaracağını, Trump’ın “Yüzyılın Anlaşması” olarak nitelendirdiği kuruntusunun da direniş karşısında buharlaşacağını belirtti. HAMAS ayrıca, Filistin yönetimine “İsrail’le yapılan bütün anlaşmalardan çekilme” çağrısı yaptı.

HER YERDE PROTESTOLAR VAR


Ürdün, Batı Şeria ve Gazze’de ABD’nin “Yüzyılın Anlaşması” olarak adlandırdığı sözde barış planını protesto etmek için binlerce kişi meydanlara akın etti. Ürdün’ün başkenti Amman ile Gazze ve Batı Şeria’nın çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilere katılanlar, Filistin bayrakları taşıyarak, sözde barış planı aleyhinde sloganlar attı. Gazze’deki öfkeli göstericiler İsrail bayrağı ve Trump’ın posterini yaktı. Göstericiler caddelerde lastikleri ateşe vererek, ABD’nin sözde barış planına tepki gösterdi. İsrail’in büyükelçiliğinin kapatılmasını talep eden göstericiler, İsrail ile tüm ilişkilerin kesilmesini istedi. İşgal altındaki Batı Şeria’nın Nablus, Kalkilya, Ramallah ve El-Halil kentlerinde İsrail askerleri ile göstericiler arasında arbede yaşandı. İsrail’in kuzeyindeki Hayfa kentinde de Filistinliler, protesto amacıyla gösteri düzenledi. Lübnan’da yaşayan Filistinli mülteciler de gösteriler düzenledi. Sayda kentindeki Aynu’l-Helva Mülteci Kampı’nda düzenlenen gösteriye yüzlerce Filistinli katıldı.

İSRAİL, PROTESTOLARI SUSTURMAYA ÇALIŞIYOR


Terörist İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria’da, ABD’nin planını protesto eden göstericilere müdahalesinde 10 Filistinli yaralandı. Teröristler El-Bire kentinin kuzey girişindeki göstericilere plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz bombası kullanarak müdahale etti. Müdahalede 5 Filistinlinin plastik mermiyle yaralandığı, 3’ünde yanıklar oluştuğu, 2 kişinin ise atılan gazdan etkilenerek boğulma tehlikesi geçirdiği belirtildi. Plastik mermiyle yaralananların hastaneye kaldırıldığı kaydedildi.

TRUMP’IN HARİTASINDA FİLİSTİN YOK


Plan Kudüs’ü İsrail’in “bölünmez başkenti” sayarken, gelecekteki Filistin devletinin başkenti olarak da Burak Duvarı’nın dışında kalan Kudüs’ün kenar mahallelerindeki bir bölgeyi gösteriyor.

Filistinli gruplar, ABD’nin sözde barış planına tepki amacıyla greve gidileceğini duyurdu. Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi Üyesi Azzam el-Ahmed, Filistinli grupların yakın bir zamanda Gazze’de bir toplantı düzenlemeyi planladığını duyurdu. Ahmed, Mahmud Abbas’ın kendisine tüm Filistinli grupların katılacağı bir toplantıyı organize etme görevi verdiğini belirtti, ancak toplantının tarihine ilişkin bilgi vermedi. Toplantıya Hamas ve İslami Cihad’ın da katılacağını vurgulayan Ahmed, böylelikle Filistin iç siyasetinde yeniden birlik sağlanması için fiili olarak adım atılmış olacağını söyledi. HAMAS ve İslami Cihad’dan temsilciler yıllardan sonra ilk defa, ABD’nin barış planının ele alındığı Ramallah’taki toplantıya katılmıştı. Fetih ve Hamas arasında 2007’den bu yana devam eden siyasi bölünmüşlük, varılan pek çok anlaşmaya rağmen sona erdirilememişti.

KUDÜS, İNANCIMIZIN BİR PARÇASIDIR


HAMAS’ın Lübnan’daki yetkililerinden Abdulmecid Avad, ABD’nin sözde barış planının Filistin davasına karşı ilk olmadığı gibi sonuncu komplo da olmayacağını söyledi. Filistin halkının tüm kesimleriyle sözde planla mücadele için tek ses olduklarını aktaran Avad, Müslümanlar başta olmak üzere dünyadaki tüm özgür insanların, Filistin halkı ve adil davasından yana tutum sergilemesi gerektiğini vurguladı. Avad, “Filistin ve Kudüs, bu halkın inancının bir parçasıdır. Her türlü bedele rağmen direneceğiz” ifadelerini kullandı. İslami Cihad Hareketi Lübnan Sorumlusu İhsan Ataya ise, “Bu plan hayata geçirilmeyecek, geçirilmesine hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz” dedi.

ARAZİ MÜBADELESİ YAPILACAK


ABD’nin hazırladığı “Yüzyılın Anlaşması” kılıflı Filistin’in tamamen tasfiye planı, İsrail’in kuzeyinde Arap nüfusun yoğunlukta olduğu El-Müselles bölgesinin arazi mübadelesine konu olmasına zemin hazırlayabileceği belirtildi. İsrail basınında çıkan haberlere göre, Trump’ın planının Müselles bölgesinde arazi mübadelesini içerebileceğine işaret edildi. Yetkili, ABD’nin, müzakerelerin yeniden başlamasının bir parçası olarak ilk defa, üzerinde yerleşimin olduğu arazilerin mübadelesinden bahsettiğini vurguladı. Sözde barış planının Müselles bölgesindeki köylerin, gelecekte kurulacak kukla Filistin devletinin bir parçası olarak kabul edilmesiyle İsrail’in sınırlarının yeniden çizilmesi ihtimalini gündeme getirdiği iddia edildi.

YÜZ BİNLERCE ARAP’IN VATANDAŞLIĞI ELİNDEN ALINABİLİR


İsrail parlamentosunda Filistinlileri temsil eden Ortak Arap Listesi Bloku Başkanı Eymen Avde ise ABD’nin planının, tarihi Filistin topraklarının merkezinde yer alan Müselles bölgesindeki yüz binlerce Arap’ın vatandaşlığının elinden alınmasına zemin hazırlayacağını söyledi. Avde, “Netanyahu ile Trump’ın planı, yüzbinlerce Arap’ın vatandaşlığının elinden alınmasına yeşil ışık yakıyor” dedi. Bu ırkçılığa tüm yollara başvurarak karşı koyacaklarını vurgulayan Avde, barışa inanan Arap ve Yahudilerin bu tehlikeli plana karşı koyması gerektiğini belirtti.

06 Şub 2020 - 20:19 - İstanbul


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gurbetteki Erzurum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gurbetteki Erzurum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gurbetteki Erzurum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gurbetteki Erzurum değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Gurbetteki Erzurum, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (216) 492 36 36
Reklam bilgi